Vytápění pevnými palivy

Kotle na pevná paliva (nebo také kotle na tuhá paliva) jsou vhodná dle výkonu jak do chat a chalup, tak především do běžného obydlí typu rodinný dům, a nebo do velkých prostor.

Více

Pro výrobu kotlových těles se používá ocel a litina. Jsou tedy velice kvalitní a bytelné. Palivo kotlů na pevná paliva se dělí na biologické (kusové dřevo, štěpky, piliny, pelety a ostatní rostlinná hmota) a fosilní (černé uhlí, hnědé uhlí, koks). Palivo do kotlů je možné plnit buď ručně přikládáním, a nebo tzv. samočinnou dodávkou, u nichž je zabudovaný velký zásobník paliva, který postupně dle potřeby přidává palivo do kotle.

Litinové kotle patří v ČR k nejrozšířenějším a také jako nejlevnější varianta kotlů na pevná paliva. Většinou se jedná o kotle s ruční dodávkou paliva s prohořívacím způsobem spalování, tzn. že je třeba obsluha kotle několikrát denně.  Prohořívací způsob znamená, že hořlavé plyny a spaliny procházejí celou vrstvou paliva a tato vrstva postupně prohoří celá. Vhodná paliva pro litinové kotle jsou černé uhlí, koks a kusové dřevo (brikety). Nižší cena oproti jiným druhům kotlů na pevná paliva je vykoupena nižší účinností.

Do kategorie cenově nižších patří i ocelové kotle s ruční dodávkou paliva. Jedná se převážně o kotle odhořívací s posuvným roštem, což umožňuje spalování hnědého uhlí a drobnějšího kusového dřeva a dřevního odpadu a briket. Ocelové kotle speciální na kusové dřevo, nebo také zplynovací, jsou kotle odhořívací s poměrně vysokou účinností spalování. Jako palivo se používá dřevo (brikety) o vlhkosti do 20%, ale existují také kotle pro kombinované spalování uhlí (kostka) a dřeva.

K cenově dražším a zároveň mnohem výkonnějším patří automatické kotle, které jsou převážně ocelové s nuceným i přirozeným odtahem spalin.

Potřebujete poradit s objednáním?

Napište mi

Přihlaste se k odběru novinek

Registrujte se k odběru novinek emailem. Jako první uvidíte akční ceny, slevy a výprodeje.

Výdejní místo v Praze

mapa Plzeňská 54/348
Praha 5, 150 00

Po–Pá 8.30–16.30
 

Tel.1 : 721 308 308
Tel.2 : 724 984 826 - technické informace

Email: info@topenivodaplyn.cz
Zeptejte se nás

Rádi se vyjádříme ke kompatibilitě a technickým parametrům Vámi zvolených prvků JUNKERS. Návrhy konkrétních typů kotlů a řešení Vám poskytnout nemůžeme; protože jsou podmíněny detailní znalostí místních podmínek montáže a Vašich požadavků, a spadají do kategorie projekčních prací. Takovéto informace je třeba si vyžádat od firmy, která Vám bude zařízení montovat.

Upozornění