Plynové kotle kondenzační

Kondenzační kotle získaly své pojmenování po principu kondenzace, jenž při svém provozu využívají. Účinnost kondenzačních kotlů je až 108 %. Jak je to možné? U běžných konvenčních kotlů jsou spaliny odváděny do komína bez dalšího využití. Kondenzační kotle však dokáží využít latentní tzv. kondenzační teplo, což umožňuje větší plocha výměníku kotle. Při spalování plynu v kotli vzniká určité množství vodních par. Tyto vodní páry spolu s oxidem uhličitým a dalšími produkty hoření tvoří spaliny a ty jsou  odváděny spalinovou cestou do vnějšího ovzduší. Spaliny tak v sobě sebou nesou část akumulované tepelné energie. Pokud se tyto spaliny ochladí pod teplotu jejich rosného bodu, dojde ke změně skupenství a předání části tepelné energie vodní páry pomocí tzv. kondenzačního výměníku topné vodě, která se vrací ochlazená z topného systému zpět do kotle.  Často se pro zjednodušení říká, že vratná voda je takto předehřívána. Protože spaliny obsahují asi 11% spalného tepla, říkáme že v součtu s běžnou účinností kotle se celková účinnost kondenzačního kotle pohybuje nad 100%.

Více

Kondenzační kotle ve srovnání s klasickými kotli spotřebují méně energie a obsah škodlivin CO2 a NOx je snížen na minimum.

Platí jednoznačně, že čím nižší teploty topného systému, tím vyšší využití kondenzačního principu. Při provozu kondenzačního kotle při teplotách topného systému na např. 50/30 °C, se v plné míře uplatní kondenzační režim kondenzačního kotle, dochází k výrazné kondenzaci vodní páry a tím ke zvýšení účinnosti kondenzačního kotle na 108%, což je v porovnání s klasickým kotlem poměrně výrazný rozdíl. Pro plné využití kondenzačního kotle je tedy vhodné volit nižší pracovní teploty topného systému. Toho dosáhneme bez problémů u systému s podlahovým topením. Při novém návrhu systému s radiátory, u kterého chceme využít kondenzačního kotle, je nutno snížit výpočtové teploty topného systému, toho dosáhneme, když zvýšíme otopnou plochu radiátorů.

  • Vzhledem k vyšší účinnosti a dokonalejší regulaci kondenzačních kotlů, dosahují úspory minimálně 20 % nákladů, při využití podlahového vytápění potom až 30 %.
  • Návratnost vyšší investice do kondenzačního kotle se dají očekávat asi po 3-4 letech.
  • Kondenzační kotle pracují s nižší teplotou vody v radiátorech. Nejvyšší účinnosti ale dosahují při teplotním spádu 50/30 °C. Platí: pokud kondenzační kotel budeme provozovat do zhruba 60 °C topné vody na výstupu z kotle, pak topí v tzv.  kondenzačním režimu a dosahujeme úspor na vytápění.

Všechny kondenzační kotel mají nucený odtah spalin (turbo).

Potřebujete poradit s objednáním?

Napište mi

Přihlaste se k odběru novinek

Registrujte se k odběru novinek emailem. Jako první uvidíte akční ceny, slevy a výprodeje.

Výdejní místo v Praze

mapa Plzeňská 54/348
Praha 5, 150 00

Po–Pá 8.30–16.30
 

Tel.1 : 721 308 308
 

Email: info@topenivodaplyn.cz
Zeptejte se nás

Rádi se vyjádříme ke kompatibilitě a technickým parametrům Vámi zvolených prvků JUNKERS. Návrhy konkrétních typů kotlů a řešení Vám poskytnout nemůžeme; protože jsou podmíněny detailní znalostí místních podmínek montáže a Vašich požadavků, a spadají do kategorie projekčních prací. Takovéto informace je třeba si vyžádat od firmy, která Vám bude zařízení montovat.

Upozornění